Prof. Tirole převezme na VŠE čestný doktorát /22. 6./

Profesor Jean Tirole, hostující profesor na prestižní americké univerzitě MIT, převezme 22. června 2022 na Vysoké škole ekonomické v Praze čestný doktorát. Profesor Tirole je celosvětově uznávaný odborník zabývající se problematikou teorií průmyslových organizací, teorií her, regulací, financí, makroekonomie, bankovnictví a v neposlední řadě také behaviorální ekonomií. Za výzkum zaměřený na analýzy tržní síly a regulace velkých společností mu byla v roce 2014 udělena Nobelova cena za ekonomii.

Čestný doktorát uděluje VŠE zvláště významným představitelům české a světové vědy a praxe, zejména pak ekonomické. O udělení čestného titulu „Doctor oeconomiae honoris causa“ profesoru Tirolovi rozhodla Vědecká rada VŠE na návrh Vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů. Předání čestného doktorátu proběhne ve Vencovského aule ve středu 22. června od 16 h. Během ceremoniálu pronese profesor Tirole přednášku.
Na akci zveme studenty, vyučující, absolventy VŠE i veřejnost. Zájemci o účast na slavnostním ceremoniálu se mohou registrovat ZDE.

Profesor Jean Tirole je čestným prezidentem nadace JJ Laffont-Toulouse na School of Economics (TSE) a vědeckým ředitelem výzkumného ústavu TSE-Partnership. Jako hostující profesor působí na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Profesor Jean Tirole publikoval více než dvě stě článků ve špičkových mezinárodních časopisech a je autorem dvanácti monografií. Jeho nejnovější kniha s názvem Economics for the Common Good vyšla v angličtině v roce 2017. Tato odborná publikace je volně prodejná a byla přeložena do mnoha jazyků. Prof. Jean Tirole získal řadu mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile CNRS (Francouzského národního centra pro vědecký výzkum).