Rektorka poskytla Radiožurnálu rozhovor o bombových výhružkách

Vzhledem k opakovaným výhružkám bombami v areálu VŠE a množícím se dotazům k této situaci zveřejňujeme přepis rozhovoru rektorky VŠE Hany Machkové pro Radiožurnál ze dne 19. 12. 2019:

Máte nějaké informace o vyšetřování bombových výhrůžek?
Minimální.

Takže s vámi policie příliš nekomunikuje?
Minimální pro vás, protože vám to nesmím říct. Vyšetřování probíhá a jsme vázáni mlčenlivostí. Policie s námi samozřejmě komunikuje čile.

Je to podle vás dostatečné?
Na počátku, protože ten problém začal v dubnu 2018, se mi zdálo, že komunikace moc intenzivní nebyla. Že to policie možná brala jako nějakou klukovinu nebo trochu na lehkou váhu.
Teď, když se útoky začaly opakovat a stupňovat – je potřeba si uvědomit, že od dubna 2018 do 17. prosince 2019 se někdo desetkrát snaží ochromit chod jedné z největších vysokých škol v České republice -, to už samozřejmě na lehkou váhu nebere. Myslím si, že nyní na tom už pracují týmy lidí, kteří se specializují na problematiku kybernetických útoků, a že už je to vážná věc. Nikdo z nás si už nemyslí, že je to nějaká klukovina.

Mluvila jste o kybernetických útocích. Takže oznámení chodí e-mailem?
Ano, vždycky chodí e-mailem.

A vám nebo přímo policii?
Chodí to na školu a ten člověk to posílá nejen nám, ale i našemu studentskému časopisu.

Máte informace, že by už policie někoho podezřívala, obvinila nebo obžalovala?
Nemáme. Spolupracujeme velmi intenzivně, to znamená, že co si od nás policie vyžádá, to jí dáme, ale oni nás ani nemohou informovat, na koho mají podezření.

Ale mohli vás informovat, jestli už někoho…
Ne, nedopadli. Podle mého názoru nedopadli. Kdyby dopadli, tak by mi v úterý neposílal maily. Myslím si totiž, že je to pořád ten samý.
Opravdu to není klukovina, protože vždycky podáváme trestní oznámení a vyčíslujeme náklady. A třeba zrovna v úterý to bylo 1,1 milionu korun. Je to velká škoda, která se už dneska blíží k deseti milionům. Trestní sazba za to je až osm let. Nevím, jestli si ten člověk uvědomuje, že kvůli tomu, že posílá maily, může skončit na osm let ve vězení a platit deset milionů korun nějaké instituci, která mu to samozřejmě nikdy nesmí odpustit.
Myslím si, že se na něj určitě jednou přijde. Neumím si představit, co za tím může být, a v žádném případě si nemyslím, že by to byl student VŠE.

Je pravdou, že prakticky všechny útoky byly během zkouškového období?
Není. Byly různě. Dokonce, když se podíváte na dny, tak s výjimkou pátku tam máme všechny dny v týdnu. Myslím si, že VŠE má systém studia, který je velmi flexibilní. Máme vynikající informační systém, naši studenti se mohou odhlašovat ze zkoušek, přihlašují se přes internet na zkoušky.

Když si to vezmete, musel by tady ten člověk studovat opravdu hodně dlouho. Přehazovat si deset zkoušek takovým způsobem?
Neumím si představit, že by to byl student. Opravdu ne.

Původní rozhovor včetně vyjádření policie najdete ZDE.