S doktorkou Veronikou Mokrejšovou o prokrastinaci a vášni pro vědu
11. únor je dnem žen ve vědě. Na VŠE jsme proto tento týden odstartovali seriál, ve kterém jsme vám nejprve představili výsledky interního auditu rovných příležitostí a naše data jsme srovnali s těmi celorepublikovými. Postupně vám budeme přinášet rozhovory s našimi vědkyněmi od nadějných doktorandek po zkušené špičkové vědkyně a manažerky.
První ženu ve vědě na VŠE, kterou vám představíme, je Ing. Veronika Mokrejšová, Ph.D. působící na Katedře mezinárodního podnikání FMV.
Jaká je vaše dosavadní vědecká kariéra?
Ph.D. jsem obhájila v roce 2013 těsně před narozením druhého dítěte. Vzhledem k tomu, že děti mám tři, návrat do práce, a tím i do systematičtější vědecké práce, proběhl až v roce 2020, a to postupně. Kromě vědecké práce samotné se věnuji i popularizaci vědy. S kolegy vystupujeme na Noci vědců, Vědafestu a loni jsem se zúčastnila soutěže Český Vševěd, kde jsem se umístila na 3. místě.
Co považujete za zlomový bod, ve vaší kariéře, pokud ho vnímáte? Případně, pokud máte pocit, že jste ho ještě nedosáhly, jak si ho v budoucnu představujete?
Zlomovým bodem byl začátek spolupráce s mými dvěma kolegy, Alenou Filipovou a Jiřím Zemanem. Bez nich bych nikdy nebyla tam, kde jsem teď. S nimi mě věda baví, v týmu se krásně doplňujeme a rozumíme si i lidsky, což je moc důležité proto, aby člověka práce bavila. Pokud se ptáte na zlomový bod typu docentura, tak ten je ještě daleko přede mnou, jsem opravdu teprve na začátku.
Čím se aktuálně zabýváte? Jaké jsou vaše plány?
S kolegy se věnujeme tématům retailingu a udržitelnosti, úzce se specializujeme na plýtvání potravinami. Loni jsme navíc v širším týmu experimentálně zkoumali i problematiku fairtradu. Do budoucnosti se chci nejvíce věnovat právě tematice food wastu, je to smysluplné téma, důležité i na úrovni EU a mám k němu i osobní vztah.
Jaké překážky jste ve své kariéře musely překonat?
Nenazvala bych to úplně překážkami, ale když máte tři děti a chcete být zároveň dobrou mámou, a to je pro mne opravdu důležité, ta cesta není snadná. Hodně mě v tom podporuje můj manžel a pomáhá mi široká rodina a spousta přátel. Znamená to také přísnou disciplínu pro mne samotnou: když je čas pracovat, tak pracuji, dnes velmi moderní prokrastinace je mi cizí. To ale neznamená, že se nevěnuji své rodině a odpočinku, jen mám ten čas jasně rozdělený.
Jak vnímáte pozici žen ve vědě a akademické sféře?
Myslím, že v poslední době velký důraz na genderovou vyváženost nám ženám pomáhá, abychom se mohly vědě věnovat. Necítím se diskriminovaná tím, že jsem žena, a to ani ve vědě, ani v akademické práci.
Když si projdete data, které máme k dispozici, vnímáte situaci stejně?
To máte pravdu, ta čísla říkají trošku něco jiného. Ale možná jde spíš o trend a chci věřit tomu, že ten bude pro nás ženy vyznívat pozitivně. Ale také si nemyslím, že je nutně potřeba, aby to bylo půl na půl. Pokud mluvím o ženách jako matkách, pak máma je máma a za mne je důležité první tři roky plně věnovat dítěti. Samozřejmě i starším dětem je potřeba být nablízku, když to potřebují. A tím se ta kariéra může posunout a někdo z toho vlaku možná vypadne. Mně k naskočení zpět hodně pomohlo, že jsem i při rodičovské dovolené stále udržovala kontakt s vědou. Nebylo to důležité jen z hlediska kariéry, ale také jako psychohygiena pro mne samotnou. To je na tom to krásné, že věda je pro mě dodnes koníčkem.
Na čem je za vás důležité zapracovat v rámci VŠE, ale i obecně akademického prostředí u nás, aby se postavení žen ve vědě zlepšilo?
Znovu budu mluvit spíš za matky než za ženy. Myslím, že maminky by ocenily, kdyby na VŠE fungoval hrací koutek pro děti. Tedy nejen školka, ale i prostor, kam mohou děti přijít třeba po škole a počkat na mámu nebo tátu. Tohle je ale jen taková drobnost. Celkově si myslím, že směr k podpoře žen ve vědě je nějak nastavený, koneckonců u nás teď proběhl audit rovných příležitostí a pevně věřím, že z toho budou konkrétní závěry.
Jaké tipy a doporučení byste daly začínajícím vědkyním a vědcům?
Najděte si téma, které Vás chytne za srdce, pro které budete dýchat a které Vás bude bavit, i proto, že mu věříte. A pak pilně pracujte:-).
Zaujala vás práce paní doktorky Mokrejšové? Chystáme pro vás ještě videorozhovor.